Inšpiratívne sociálne podniky – od farmárčenia po IT
Agro – drevinový ekosystém v okrese Poltár, repasovanie hardwaru v Trnave, alebo podnik sociálnej integrácie v Revúcej, ktorý vyrába vysokokvalitné cestoviny. Sociálne podnikanie…
Slovenskí tínedžeri zabojovali online v celosvetovej súťaži v sociálnom podnikaní, poznáme víťaza národného finále Social Innovation Relay, ktorý postúpil do globálneho finále. Porota zložená z odborníkov zo spoločnosti NN Slovensko a odborníkov z oblasti sociálneho podnikania si 27. mája 2020 v Bratislave vypočula prezentácie 10 finalistov národného finálne súťaže Social Innovation Relay.
Ide o celosvetovú súťaž do ktorej sa na Slovensku zapojilo tento rok cca 1 600 študentov stredných škôl a žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl s viac ako 120 inovatívnymi nápadmi. Hlavným cieľom tohto projektu je šíriť povedomie o sociálnom podnikaní medzi mladými ľuďmi, a podnietiť ich tak v tvorbe inovatívneho podnikateľského nápadu, zameraného na riešenie sociálnych potrieb. Projekt už piaty rok dokazuje, že slovenskí tínedžeri nie sú iba generáciou so smartfónom v ruke, ale sú to aj mladí ľudia s veľkým potenciálom a inovatívnymi nápadmi na poli sociálneho podnikania.
Mimoriadna situácia okolo koronavírusovej pandémie spôsobila, že finále sa konalo v on-line prostredí a napriek drobným technickým problémom ju všetci zvládli na jednotku. Všetky prezentované nápady boli veľmi kvalitné, bolo veľmi ťažké určiť víťaza. Porota preto ocenila všetky zapojené tímy za ich prezentácie a vybrala nakoniec víťaza, ktorý postúpi do globálneho finále. Porota za víťazov vybrala tím študentov z Gymnázia Poštová 9 z Košíc s produktom ekologického „Tuči čističa“ hlavne pre jeho realizovateľnosť a ekologický rozmer. Druhé miesto získal tím z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského z Košíc s aplikáciou BOP na bločky do mobilu. Tretie miesto získala ekologická hra Daisy – Doba plastová, študentiek Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove.
„Ukazuje sa, že mladí ľudia majú záujem o zlepšovanie sociálneho prostredia, v ktorom žijú a majú skvelé, v praxi uplatniteľné nápady. Projekt SIR inšpiruje študentov k tvorbe inovatívnych sociálnych riešení, ktoré budú základom pre lepšiu budúcnosť našich komunít.“ povedala Eva Vargová, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement (JA) Slovensko, ktorá projekt zastrešuje.
Agro – drevinový ekosystém v okrese Poltár, repasovanie hardwaru v Trnave, alebo podnik sociálnej integrácie v Revúcej, ktorý vyrába vysokokvalitné cestoviny. Sociálne podnikanie…
Čo bolo impulzom založiť študentskú firmu a zapojiť sa do súťaže Social Inovation Relay? Veľkou motiváciou bolo vidieť úspechy predošlých firiem…
Aká bola vaša motivácia začať s projektom Včelí kRaj a založiť neziskovú organizáciu? Chceli sme realizovať aktivity, ktoré nás bavia…