Sociálne podnikanie KakawCo+ dáva prácu ťažšie zamestnateľným na Slovensku
Martina Matejíčková po rokoch opustila svet korporátu a začala sa venovať sociálnemu podnikaniu. V rámci spoločnosti Kakaw Co+ dováža kolumbijské…
Foto: rawpixel, Unsplash
„Išlo o typický príklad sociálneho podniku ako nástroja pracovnej integrácie s funkciou medzitrhu práce. Aj keď tento typ sociálneho podniku reprezentoval najfrekventovanejšiu podobu sociálneho podnikania v medzinárodnom meradle, niesla takáto právna úprava riziko, že sa priestor sociálneho podnikania v povedomí verejnosti zúži iba na túto oblasť,“ povedala Ingrid Ujváriová, riaditeľka odboru sociálnej ekonomiky na MPSvR.
Po novom môže sociálny podnik napĺňať množstvo iných spoločensky prospešných cieľov, vysoko nad rámec pracovnej integrácie či riešenia otázok zamestnanosti. Sociálne podniky na Slovensku dnes môžu pôsobiť v oblastiach ako je zdravotná starostlivosť, vzdelávanie a výchova, rozvoj telesnej kultúry, ochrana životného prostredia, sociálna pomoc a v mnohých iných.
Cieľmi aktivít sociálnych podnikov sú najmä:
(Zdroj: www.vssr.sk, Mészáros P., Sociálne podnikanie v kontexte zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, 2018.)
Martina Matejíčková po rokoch opustila svet korporátu a začala sa venovať sociálnemu podnikaniu. V rámci spoločnosti Kakaw Co+ dováža kolumbijské…
Čo bolo impulzom založiť študentskú firmu a zapojiť sa do súťaže Social Inovation Relay? Veľkou motiváciou bolo vidieť úspechy predošlých firiem…
Nové impulzy do priesečníka podnikania, samospráv a sociálnych inovácií v kontexte klimatickej krízy prináša Európsky ekologický dohovor, schválený koncom minulého roka. Európska…